Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce performanta ati obtinut pana acum ....

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Dum Iul 12, 2009 7:13 pm

Laughing

Sa incep eu primul , asadar :

Temp. aer 29 grade
Vant moderat
Umiditate relativa 61% , dupa o zi ploioasa
Terenul este orizontal

Distanta maxima de planare 9 m
Durata maxima de planare 2 s

- Folosind numai hatie si aracet ca materiale de constructie

Sunt curios voi ce performante ati obtinut ...?

Very Happy ............................ Arrow

Ultima editare efectuata de catre tonik22 in Joi Aug 06, 2009 6:26 pm, editata de 3 ori

Vezi profilul utilizatorului

2 Buna! la data de Lun Iul 27, 2009 2:48 pm

Admin

Admin
Ne poti trimite o poza cu aparatul respectiv? Asta in cazul in care doresti sa iti trecem performanta si pe site...

Georgiana

Vezi profilul utilizatorului http://competitiazece.forumz.ro

3 .... Planorul meu! la data de Lun Iul 27, 2009 10:33 pm

Imi pare rau Neutral -am si eu motivele mele - nu se poate, este in faza de testare, datele de mai sus sunt "relative" .
Este un model inovativ ,pentru curiosi 17 iunie 2010 Laughing

Totusi sunt intrigat de ce performante au obtinut si alti posibili participanti ...desigur outdoor !

Nik

Ultima editare efectuata de catre tonik22 in Joi Aug 06, 2009 11:29 am, editata de 1 ori

4 Buna la data de Mier Iul 29, 2009 8:29 am

Admin

Admin
OK atunci...trimite-ne o poza cu tine si cu un avion oarecare, nu neaparat cel cu care vei participa la concurs.
Sa ne spui si care este numele tau, pentru ca nu te putem trece pe site cu un "nik".
Si din ce oras esti?

Ms mult
Georgiana

5 Prefer anonimatul la data de Joi Iul 30, 2009 9:15 am

Nu am timp de poze artistice, Razz , las pe alti sa isi faca publicitate ...

Sper ca nu am suparat Adminul Embarassed

Nik

6 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Joi Iul 30, 2009 9:57 am

Admin

Admin
OK...cum spui tu atunci

7 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Mier Noi 25, 2009 10:26 am

Cam asa arata. Shocked ,

All right reserved N.T.

* Mentionez faptul ca imaginea vreau sa apara decat pe forum

8 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Dum Dec 06, 2009 11:16 pm

Eu am obtinut intr-o seara, impreuna cu un prieten, la vreo 5 grade Celsius, vant 2 km/h (aproximativ) si o ceata foarte mare( nu stiu umiditatea cum se masoara) cu un model nou, pe un fel de deal(un dig a unui rau, o panta mai mare) cam 5s.
Apoi avionu a aterizat intr-o balta...

Apropo:frumos avion tonik

9 Performanta outdoor la data de Mar Dec 08, 2009 10:01 pm

Ma bucur ca am gasit pe cineva interesat, sa pot discuta.
Cum am zis mai sus "datele sunt relative", oarecum secrete oricum 5 secunde e o performanta buna, te provoc sa o obtii pe teren orizontal 3 secunde .

Performantele unui avion de hartie sunt serios scazute in conditii de vant sau alte conditii nefavorabile.

Acum vremea sa stricat, si nu prea am unde sa le testez, in casa toate zbora perfect afara e cu totul altceva...

Ce spui Marian de asta Evil or Very Mad , mie nu mi se pare corect.

Sa arunci o 'hartie' in sus si sa o lasi sa cada, si e posibil sa castige cineva Competitia Zece cu asa ceva.

Avioanele clasice cu zbor drept nu prea au sanse ...

Asadar ma reprofilez pe chestii din astea

Parerea mea este ca modelul de avion din video nu face nici doi bani din punct de vedere al proiectarii dar se comporta excelent ca parasuta.

Sau uite cum sa luat recordul

10 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Mar Dec 08, 2009 10:45 pm

pai toni concursul spune "sa pluteasca cat mai mult la timp nu la distanta" de aia eu am obt 5 s pentru ca la distanta ... fata de locul initial ... nu cred ca a zburat mai mult de 10 metrii. Oricum si eu sunt momentan in faza de testare, verific unele modele(am gasit ca cel rudimentar Laughing ala care indoi 2 colturi si apoi pe mijloc si faci niste aripi zboara destul de bine Laughing)).

11 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Joi Dec 10, 2009 10:46 am

La modelul acesta te referi

Cu el sa castigat recordul Guinness Book Razz

L-am testat indoor, e bun.
Da recunosc are potential, din toate modelele numai pe acesta nu l-am testat, nu i-am dat nici o sansa pana acum Idea

12 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Mar Apr 27, 2010 9:44 pm

As vrea sa vad un "model" din asta la muzeul aviatiei...Adica...nu as vrea dar ar fi prea penal Shocked

Acum serios vorbind,orice model hitech la care s-a proiectat ,dres si construit din greu,daca nu e lansat asa nu cred ca are vreo sansa in fata unui astfel de specimen No

13 Re: Ce performanta ati obtinut pana acum .... la data de Mier Apr 28, 2010 6:23 pm

Vedem in 2011 silent

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum